31. oktoobril leidis meie koolis, Tartu Tamme Gümnaasiumis, aset õppepäev. Õppejõuks oli dr. Külli Kingo ning -teemaks nahahaigused.
Dermatoloogia on teadus ja meditsiini eriala, mis käsitleb naha ja nahaaluse koe ning nahal avalduvate süsteemsete haiguste ja nahahaiguste süsteemsete sümptomite diagnoosimist, ravi jälgimist ja ennetamist.
Tänasel õppepäeval olid algseteks teemadeks akne, päikese toime nahala, sünnimärgid ning nõgestõbi. Viimasest me kahjuks küll rääkida ei jõudnud. Tund oli üdini teoreetiline, mis tegi tunni veidi venivaks.
(Foto: http://bit.ly/2yn5t9f) |
Järgmise teemana käsitlesime päikese mõju nahale. Saime teada, et nahatooni mõjutab päike ning sellest sõltuv melaniini tootmine nahas. Tänu päikesekiirgusele sünteesib meie keha D-vitamiini, kuid õppejõu sõnul on meie kliimas nii vähe päikesepaistelisi päevi, et meie D-vitamiini norm saab suvel napilt täis. Lisaks rääkisime erinevates nahatüüpidest, mida oli kokku neli. Esimene nahatüüp on neil, kes kunagi ei päevitu, vaid põlevad koheselt ära. Viimane nahatüüp on aga neil, kes päevituvad maksimaalselt ning pea kunagi ei põle ära. Doktor Kingo näitas meile ka pilte, mis tagajärjed on liigsel päevitamisel. Nägime pilte tulipunastest noortest ning tohutult pruunidest ja krimpsus vanuritest. Sellega pandi meile südamele, et meie ei päevitaks liigselt, vaid siiski mõistuse piires. Lisaks soovitati(kohustati!) kasutada alati päikesekreemi, valides selle vastavalt oma nahatüübile. Pinginaabriga suureks imestuseks saime teada, et päikesekreem ei takista päevitamist, s.t ei tee nahka vähem pruunimaks. Küll aga ei lase päikesekreem D-vitamiinil "imenduda" meie kehasse.
(Foto: http://bit.ly/2Bk67tJ) |
Õppepäev oli minu jaoks väga huvitav ja hariv, lisaks oli õppejõud väga sõbralik ning rääkis huvitavat juttu.
Räägitav jutt oli osaliselt tuttav bioloogiast, kuna oleme naha teemat varem läbi võtnud.
Kommentaarid
Postita kommentaar